Ako vybrať sušičku bielizne?

Sušiak plný bielizne doma zavadzia a navyše jeho kapacita často nestačí pre celú domácnosť. Sušička bielizne ponúka alternatívu, ktorá vám ušetrí čas a prácu. Pri výbere sušičky zohľadnite priestorové usporiadanie vašej domácnosti, množstvo vypranej bielizne v domácnosti a užitočné funkcie spotrebiča. Ako vybrať sušičku bielizne sa dozviete v našom radcovi.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 8 min.

Ako vybrať sušičku bielizne - typy

Stretnúť sa môžeme s 2 typmi sušičiek bielizne. Rozdiel je daný spôsobmi, akými sa zo sušičky odvádza vlhkosť. Ide o nasledovné typy sušičiek: kondenzačná sušička bielizne a ventilačná sušička.

Kondenzačná s tepelným čerpadlom

Sušička bielizne kondenzačná s tepelným čerpadlom ohrieva zvyškový vzduch vo vnútri sušičky a posiela ho späť do bielizne. Teplo teda neodchádza zo sušičky bielizne von, čím dochádza k výraznej energetickej úspore. Bielizeň navyše suší pri nízkych teplotách, a tak sa nemusíte báť sušiť v nej aj tie najjemnejšie textílie.

  • Výrazná energetická úspornosť oproti sušičke s vykurovacím telesom

  • Najrozšírenejší typ sušičiek na trhu = široký výber

  • Šetrnosť k jemnej bielizni

  • Jednoduchá inštalácia

  • Nutnosť vylievania kondenzovanej vody z nádržky (pokiaľ nie je sušička pripojená na odpad)

  • Rovnako je nutné pravidelne čistiť filtre

Sušičky bielizne s tepelným čerpadlom

Kondenzačná s vykurovacím telesom

Vzduch sa tu ohrieva pomocou vykurovacieho telesa, čo je energeticky náročnejšie ako pri sušičke s tepelným čerpadlom, a teda aj drahšia na prevádzku. Na druhej strane, pri jej kúpe ušetríte peniaze. Výhodou je tu aj rýchlejší cyklus sušenia.

  • Nižšia obstarávacia cena

  • Rýchlejšie sušenie

  • Menej šetrná k bielizni

  • Vyššia spotreba energie

  • Užší výber

Kondenzačné sušičky

Ventilačná

Ventilačná sušička odvádza horúci vzduch s parou von z domu pomocou hadice. Tá môže ústiť do otvoru v stene alebo do okna. Hadica musí byť dlhá aspoň 120 cm a nachádzať sa vo vzdialenosti najmenej 30 cm od zeme. Musíte ju pravidelne kontrolovať, či nie je mechanicky poškodená.

  • Nižšia spotreba energie

  • Nižšia obstarávacia cena

  • Nutnosť stavebného zásahu

  • Poprípade nutnosť celoročného odvetrávania oknom

Kombinácia s práčkou

Možnosť 2v1 kombinovaná práčka so sušičkou bielizne je skvelou voľbou, ak v byte počítate každý cm. Ušetríte miesto aj obstarávacie náklady, navyše bielizeň nemusíte medzi vypraním a sušením premiestňovať.

Nevýhodou môže byť, že kapacita na sušenie býva nižšia ako na pranie. Ak máte na pranie práčku plnú, budete musieť z bielizne pred sušením ubrať a sušiť na 2×. A samozrejme, kým sušíte, nemôžete prať ďalšiu bielizeň. Pokiaľ teda máte možnosť, radšej si zakúpte 2 samostatné spotrebiče. Vlhkosť je zo sušičky odvádzaná rovnako ako z práčky – teda odpadovou hadicou.

  • Automatický odtok vody do odpadu

  • Úspora miesta

  • Menej programov sušenia ako pri samostatných sušičkách

  • Menšia kapacita na sušenie ako na pranie

Hlavné výhody sušičky bielizne

  • Ušetríte čas – už nebudete musieť vešať mokrú bielizeň ani ju potom suchú žehliť. Zo sušičky oblečenie jednoducho vyberiete a vložíte rovno do skrine. Pokiaľ je potrebné niektoré kúsky dožehliť, stačí na sušičke zvoliť program na dožehlenie, bielizeň bude ľahko vlhká a žehlenie vám pôjde lepšie od ruky.

  • Bielizeň bude hebká a voňavá aj bez použitia aviváže – tá navyše na bielizeň putujúcu do sušičky ani nepatrí. Množstvo sušičiek tiež disponuje programom na osvieženie bielizne, ktorý zbaví materiály zatuchnutého pachu zo skrine, z navlhnutia, ale aj z cigaretového dymu.

  • Ochránite svoju bielizeň pred opotrebením – sušičky ponúkajú veľké množstvo moderných technológií, ktoré sa dokážu starať aj o tie najjemnejšie materiály. A ochránite aj farby, ktoré môžu pri tradičnom sušení vonku ľahko vyblednúť vplyvom slnečného žiarenia.

  • Nemusíte toľko prať - práve sušička odstráni mnohé nežiaduce pachy. Osviežte košeľu z večierka alebo prevoňajte sveter po návšteve u fajčiara.

  • Potešíte alergikov aj astmatikov - pri sušení bielizne v sušičke sa bielizeň dezinfikuje, odstránia sa z nej všetky alergény a chlpy domácich zvierat a zároveň sa znižuje riziko vzniku plesní v domácnosti.

  • Ušetríte miesto - hoci sa to na prvý pohľad nezdá, faktom je, že kúpou sušičky skutočne ušetríte miesto v byte alebo na balkóne, kde by inak stál sušiak na bielizeň. Sušičku môžete tiež jednoducho umiestniť na práčku alebo dokonca do skrine.

Kupovanie stále nového oblečenia nie je vaším koníčkom? Nie je vám jedno, aký to má vplyv na životné prostredie? Potom je náš článok Slow fashion alebo čo je udržateľná móda určený práve pre vás. Ak by ste si na túto zimu chceli sami vyrobiť niekoľko kúskov do svojho šatníka, inšpiráciu hľadajte na našej stránke Vzory a návody na pletenie.

Ako vybrať sušičku na bielizeň podľa parametrov

Rozmery

Štandardný rozmer sušičky je 85 × 60 × 60 cm (v × š × h). Existuje však priestorovo úspornejšie riešenie - úzka sušička bielizne slim, ktorú uvítate, ak máte malú kúpeľňu alebo potrebujete sušičku vtesnať do kuchynskej linky alebo skrine.

Tzv. slimky bývajú hlboké 40–45 cm. Výška sa príliš nemení, vo väčšine prípadov býva 80-85 cm, rovnako tak šírka sa pohybuje väčšinou okolo 60 cm.

Vyhľadávané rozmery

Sušičky slim

Spôsob umiestnenia

Záleží vždy, koľko máte doma miesta, respektíve koľko ho chcete sušičke venovať. Najčastejšie sa stretnete s voľne stojacimi sušičkami umiestnenými v kúpeľni vedľa práčky alebo na práčke.

Ak však máte viac voľného priestoru v kuchynskej linke ako v kúpeľni, je dobrým riešením vstavaná sušička bielizne. Pokiaľ nebude zabudovaná sušička hlbšia ako linka, môžu ju elegantne zakryť dvierka. Je však potrebné počítať s tým, že tieto sušičky nie sú úplne bežné. Sušičku ale môžete umiestniť kamkoľvek v byte, pokojne aj do skrine alebo do šatne.

Energetická trieda

Aj keď sa vám môže zdať obstarávacia cena spotrebiča s najvyššou energetickou triedou - sušička bielizne A+++ vysoká a vedľa stojí lacnejšia sušička triedy B, odporúčame vždy siahnuť po vyššej en. triede (teda aspoň A). Mohlo by sa vám totiž stať, že ušetríte na nesprávnom mieste.

Rozdiel v spotrebe je značný a za niekoľko rokov sa môže citeľne nazbierať. Zatiaľ čo drahší spotrebič môže mať spotrebu na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, lacnejšie sušičky s horšou energetickou triedou spotrebujú 3 a viac kWh.

Sušičky A+++

Trieda účinnosti sušenia

Niekedy sa tento parameter nazýva aj účinnosť kondenzácie. Trieda A je najúčinnejšia a jednoducho označuje to, ako dobre sušička suší. Počíta aj s parametrom úniku vlhkosti zo sušičky, teda nakoľko sušička vytvára vlhkosť vo svojom okolí. Ani tu sa neoplatí ušetriť pár desiatok eur a mať potom niekoľko rokov v kúpeľni vlhko.

Účinnosť sušenia A

Kapacita

Množstvo bielizne, ktoré sušička pojme, sa líši podľa výrobcu a typu. Pri výbere by ste mali vziať do úvahy počet členov domácnosti, nároky na sušenie a tiež vaše plány do budúcnosti, napr. sťahovanie.

Najnižšia kapacita sušičky je 3 kg, pre jednočlennú alebo dvojčlennú domácnosť sa však najčastejšie odporúča kapacita 6-7 kg. Ak máte 2 deti, budete potrebovať určite kapacitu viac ako 8 kg, obzvlášť v čase, kedy sú deti ešte malé a práčka so sušičkou budú mať prácu každý deň.

Sušička bielizne na 9 kg Sušička bielizne na 8 kg Sušička bielizne na 7 kg

Hlučnosť

Čím slabší zdroj hluku si zaobstaráte, tým lepšie. Zvlášť pokiaľ chcete sušiť v noci. Najtichšie sušičky dosahujú hlučnosť cca 63 dB. Najčastejšie však narazíte na modely s hlučnosťou okolo 68 dB. Hlučnosť sa pritom delí do 3 úrovní: komfortná, nekomfortná a nebezpečná (cez 90 dB).

Odvod kondenzačnej tekutiny

Všetky kondenzačné sušičky majú nádobku na kondenzát, u niektorých je vo výbave aj pripojovacia súprava, vďaka ktorej môžete odviesť kondenzát do odpadu, prípadne sa dá táto súprava pre väčšinu sušičiek dokúpiť.

Ovládanie a displej

Novšie sušičky majú už dotykové ovládanie a LCD displej. Rovnako ako u dotykového telefónu alebo tabletu je ovládanie veľmi intuitívne a prevedie vás jednoducho všetkými funkciami prístroja. K tomuto typu ovládania sa viaže aj možnosť prepínania jazyka. Počet jazykov, ktoré môžete zvoliť, je veľmi individuálny a líši sa podľa výrobcu a typu.

Pokiaľ sušička nedisponuje dotykovým ovládaním, bude mať pravdepodobne klasické tlačidlové ovládanie s otočným voličom. Výhodou tohto typu ovládania je jeho spoľahlivosť a napr. aj možnosť zvolenia programu aj v prípade, že máte mokré ruky.

Akú sušičku bielizne podľa funkcií

  • Samočistiaci kondenzátor – po istej dobe užívania sušičky môže dôjsť k upchatiu kondenzátora drobnými čiastočkami nečistôt a žmolkov z textílií. Technológia samočistiaceho kondenzátora pravidelne zachytené nečistoty vypláchne bez toho, aby ste na to museli myslieť.

  • Zvuková signalizácia dokončenia – je u sušičky podobná tej, na ktorú ste zvyknutí pri práčke. Ohlasuje obvykle koniec cyklu, začiatok a koniec fázy ochrany proti pokrčeniu a tiež prerušenie cyklu. Zvukovú signalizáciu môžete ľahko deaktivovať, napr. pokiaľ sušičku zapínate v noci a neželáte si byť rušení.

  • Odložený štart – väčšinou si môžete zvoliť zapnutie sušiaceho procesu za 0– 24 hodín. Táto funkcia vám umožní naplánovať sušenie tak, aby cyklus skončil presne v čase, keď prichádzate domov. Bielizeň zo sušičky vďaka tomu vyberiete čo najskôr po jej vypnutí, je to to najlepšie, čo pre svoje oblečenie môžete urobiť.

  • Osvetlenie bubna – táto funkcia je estetická, ale aj praktická. Po vybratí bielizne vďaka osvetleniu hneď uvidíte, či vám v bubne nezostal zabudnutý kúsok oblečenia.

  • Detský zámok – drobnosť, ktorá rodičom malých detí ušetrí každodenné starosti. Tlačidlá ľahko zablokujete, a nemôže sa tak stať, že dieťa spustí sušičku bez vášho vedomia alebo, že náhodným stláčaním funkcií čokoľvek poškodí.

  • Program Refresh – hovorí sa mu tiež program na rýchle odstránenie pachov. Vie zbaviť bielizeň zatuchnutého zápachu a navyše dokáže látku zjemniť a čiastočne vyžehliť. Bielizeň bude opäť voňavá a čistá bez toho, aby ste ju museli prať.

  • Variabilné otváranie dverí – túto funkciu oceníte, ak máte v kúpeľni obmedzený priestor a potrebujete, aby sa sušička otvárala na konkrétnu stranu. Hovorí sa tomu aj reverzibilné dvierka. Táto funkcia je dnes už relatívne bežná, ale určite sa vám oplatí informovať sa o nej pri nákupe vopred.

  • Senzor vlhkosti – automaticky upravuje postup sušenia podľa zvoleného programu, typu bielizne a požadovanej úrovne vysušenia. Môžete si teda zvoliť, či chcete mať bielizeň úplne suchú na uloženie do skrine, alebo mierne navlhnutú, určenú na žehlenie.

  • Množstevná automatika – technológia, ktorá vie odhadnúť naplnenosť sušičky a podľa nej upraviť dĺžku sušenia. Šetrí tým váš čas aj peniaze. Menšie množstvo bielizne sa samozrejme suší kratšiu dobu ako úplne naplnená sušička. Táto funkcia sa niekedy nazýva Fuzzy Logic, Easy Logic alebo 6. zmysel, záleží na konkrétnom výrobcovi.

  • Bez žehlenia – žiadna sušička nevie bielizeň usušiť tak, aby nebola vôbec pokrčená. Tento program však znižuje pokrčenie na minimum. Záleží na type tkaniny a na tom, ako dlho necháte usušené prádlo ležať v bubne. Program môžete využiť aj na bielizeň, ktorá uschla mimo sušičku. Program vyrovná záhyby a zbaví ju pachu napríklad zo zle dosušenej kopy bielizne.

Príslušenstvo a ďalšia výbava

Medzikusy práčka - sušička

Príslušenstvo k práčkam a sušičkám

Sety domácich spotrebičov

Práčky

Práčky so sušičkou

Žehličky

Žehliace dosky

Poťahy na žehliace dosky

Koše na bielizeň

Rady na záver

Ako funguje sušička bielizne - kondenzačná?

Technológia kondenzačnej sušičky spočíva v tom, že bielizňou prúdi horúci suchý vzduch, z bielizne zbiera vlhkosť, ktorej sa zbaví ochladením. Chladný vzduch sa opäť ohrieva tepelným čerpadlom alebo vykurovacím telesom a vracia sa späť do bielizne. Kondenzovaná voda zo sušičky odchádza hadicou do odpadu alebo ju musíte zakaždým vyliať z nádržky.

Čo keď sa sušička nezmestí?

Okrem zakúpenia prístroja menších rozmerov existuje ešte jedno priestorovo úsporné riešenie: postaviť sušičku na práčku. Podstatné je, že šírka sušičky nemá vplyv na jej kapacitu. Teda že aj úzka sušička môže mať štandardnú kapacitu 8 kg bielizne.

Ako často je potrebné čistiť filtre?

Základom šetrného sušenia sú dobre udržiavané filtre. Na konci každého programu zotrite z otvoru predných dvierok filtra všetky zvyšky vlákien a prachu. Zabránite tým znečisteniu bielizne pri jej vyberaní z bubna. Po každom cykle vyčistite aj filter textilných vlákien. Pomôže vám vlhká ruka, na ktorú sa prach a nečistoty dobre prilepia. V každom prípade je však najjednoduchšie použiť vysávač.

Musím sa starať o kondenzačnú nádobku?

Ak si kúpite sušičku bez prípojky na odpad, nebudete mať inú možnosť, ako pravidelne vyprázdňovať nádobu na kondenzát, najlepšie po každom sušiacom cykle. Zabránite tak nežiaducemu zápachu, ktorý by sa mohol po niekoľkých dňoch začať šíriť z nádoby.

Aké veci do sušičky nepatria?
  • Oblečenie s gumovými a horľavými súčasťami (napr. aj uterák so stopami laku na vlasy)
  • Topánky s lepenými podrážkami
  • Bielizeň označená kódom ITLC, ktorá sa môže čistiť špeciálnymi produktmi na upratovanie v domácnosti
  • Príliš objemná bielizeň (spacie vaky, vankúše, veľké prikrývky)
  • Bielizeň vypraná v aviváži

    Pred sušením nezabudnite zapnúť zipsy, gombíky a zaviazať šnúrky. Drobnú bielizeň radšej vždy vložte do špeciálnych pracích vrecúšok.
Môžem umiestniť práčku na sušičku?

Nikdy neumiestňujte práčku na sušičku! Práčka je o niečo ťažšia ako sušička a vibrácie pri praní by mohli sušičku poškodiť.

Čo ak sušička nepodporuje slovenský jazyk?

Mnoho sušičiek ponúka možnosť výberu jazyka ovládania vrátane slovenčiny, niektoré sa však obmedzujú iba na angličtinu, prípadne na hlavné svetové jazyky. Pokiaľ anglický jazyk neovládate, nemusíte sa ničoho obávať. Ovládanie je jednoduché, a navyše každý výrobca má povinnosť priložiť slovenský návod. Po niekoľkých cykloch si už rozumieť budete.

Je dôležitý objem kondenzačnej nádobky?

Pokiaľ nevyužijete možnosti odvádzať kondenzát do odpadu, odporúčame pri výbere skontrolovať aj objem kondenzačnej nádržky. Spravidla sa pohybuje okolo 4 l. Čím väčší objem, tým menej často sa musí voda vylievať. Dôležitá je potom aj prítomnosť kontrolky naplnenia nádoby, vďaka ktorej nemusíte stav neustále kontrolovať, a nehrozí tak jej preplnenie.

Ďalšie užitočné články

Udržateľná móda Inšpirácie na pletenie