Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Sušičky

Ako vybrať sušičku?

 
Začnite sušiť bielizeň rýchlejšie a jednoduchšie.
 
 
 
 

Sušiak plný bielizne doma prekáža, navyše jeho kapacita pre celú domácnosť často nestačí. Alternatívu, ktorá ušetrí váš čas aj prácu, ponúka sušička na bielizeň. Pri jej výbere vezmite do úvahy niekoľko základných kritérií. Predovšetkým priestorové dispozície vášho bytu, množstvo špinavej bielizne v domácnosti a tiež preferovaný spôsob odvodu tepla zo sušičky.


Zorientujte sa v ponuke najčastejších typov a variantov sušičiek a vyberte prístroj, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a možnostiam.

 
 
 

 

3 základné otázky, ktoré vám pomôžu s výberom

 

1. Ako veľkú?

 

Štandardný rozmer sušičky je 85 × 60 × 60 cm. Existuje však rad priestorovo úspornejších riešení, ktoré uvítate, ak máte malú kúpeľňu alebo potrebujete sušičku vpasovať do kuchynskej linky.

Napríklad vrchom plniteľné sušičky bývajú široké 40 cm alebo 45 cm. Hĺbka sušičky môže byť u menších typov aj len 45 cm. Výška sa väčšinou nemení, vo väčšine prípadov býva 80-85 cm. Atypické rozmery sa líšia výrobca od výrobcu.


Okrem obstarania prístroja menších rozmerov existuje ešte jedno priestorovo úsporné riešenie: postaviť sušičku na práčku alebo ju zavesiť na stenu.


Podstatné je, že šírka sušičky nemá vplyv na jej kapacitu. Teda že aj úzka sušička s vrchným plnením môže mať štandardnú kapacitu 8 kg bielizne.

 
 
 

2. Vstavanú, alebo voľne stojacu?

 

Vždy záleží, koľko máte doma miesta, respektíve koľko ho chcete sušičke venovať. Najčastejšie sa stretnete s voľne stojacimi sušičkami umiestnenými v kúpeľni vedľa práčky alebo na práčke. Ak však máte viac voľného priestoru v kuchynskej linke ako v kúpeľni, dobrým riešením je vstavaný variant. Pokiaľ nebude zabudovaná sušička hlbšia ako linka, môžu ju elegantne zakryť dvierka. Je však potrebné počítať s tým, že tieto sušičky nie sú úplne bežné.


Ak umiestnite sušičku vedľa práčky, nebudete prenášať bielizeň z miestnosti do miestnosti. Jednoducho ho preložíte z jedných dvierok do druhých. Voľne stojace môžete navyše umiestniť nad práčku, čím ušetríte priestor.

 
 
 

3. Kondenzačná, ventilačná alebo 2v1?

 

Môžeme sa stretnúť s dvoma typmi sušičiek. Rozdiel je daný skutočnosťou, akým spôsobom bude vlhkosť odchádzať preč zo sušičky


Pokiaľ ide z prístroja von para, potom ide o sušičku ventilačnú. Je nutné ju umiestniť do vetrateľnej miestnosti alebo zabudovať odtokovú rúru. Ak sa vlhkosť mení na vodu, potom ide o sušičku kondenzačnú. Z tej odchádza voda odtokom alebo sa kumuluje v malej nádobe vo vnútri.

Kondenzačná sušička je obvyklejšia ako ventilačná, pretože len málo kúpeľní má možnosť odvetrania a stavebný zásah pri zabudovaní rúry môže byť pre niektoré domácnosti náročný.


Existujú dva typy kondenzačných sušičiek - s tepelným čerpadlom a s vykurovacím telesom. Pri oboch je potrebné zohľadniť, že musí stáť aspoň 60 cm od sprchy, práčky alebo umývadla. V opačnom prípade by nebol vzduch prúdiaci do sušičky dostatočne chladný a znižovalo by to účinnosť sušiaceho procesu.


 
Ďalšou možnosťou je 2v1 a teda kombinácia práčky so sušičkou. Aj toto má svoje výhody, avšak aj nevýhody.
 
 
 

Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom

Je modernejšia, tepelné čerpadlo ohrieva zvyškový vzduch vo vnútri sušičky a posiela ho späť do bielizne. Teplo teda neodchádza zo sušičky von, čím dochádza k výraznej energetickej úspore.

Táto sušička je navyše veľmi šetrná a je vhodná aj na sušenie najjemnejších textílií.

 
 

Výhody
+ výrazná energetická úspornosť oproti sušičke s vyhrievacím telesom
+ šetrnosť k jemnej bielizni
 
 
Nevýhody
- nutnosť pravidelne čistiť filtre upchávajúce sa žmolkami a nečistotami z bielizne
 
 
 

Kondenzačná sušička s vykurovacím telesom

Vzduch sa tu ohrieva pomocou vykurovacieho telesa, čo je energeticky náročnejšie ako pri sušičke s tepelným čerpadlom, a aj drahšie na prevádzku. Na druhú stranu ušetríte za nákup. Výhodou je rýchlejší sušiaci cyklus.
 
 
Výhody

+ nižšia nákupná cena než u sušičky s tepelným čerpadlom

+ rýchlejšie sušenie

 
 
Nevýhody
- vyššia spotreba energie
 
 
 

Ventilačná sušička 

U ventilačnej sušičky je horúci vzduch s parou odvádzaný von z domu pomocou trubice. Tá môže ústiť do otvoru v stene alebo do okna. Trubica musí byť dlhá aspoň 120 cm a nachádzať sa vo vzdialenosti najmenej 30 cm od zeme. Musíte ju pravidelne kontrolovať, či nie je mechanicky poškodená.
 
 
Výhody

+ nižšia nákupná cena

+ nižšia spotreba energie
 
 
Nevýhody
- nutnosť stavebného zásahu alebo odvetrávanie oknom (i v zime)
 
 
 

Kombinácia práčky so sušičkou

Možnosť "2v1" je skvelou voľbou pre toho, kto šetrí v byte každý centimeter. Usporíte miesto i obstarávacie náklady, navyše nemusíte medzi vypraním a sušením bielizeň premiestňovať.

Nevýhodou môže byť, že kapacita pre sušenie býva nižšia ako pre pranie. Ak teda máte na pranie práčku plnú, budete musieť bielizeň pred sušením ubrať a sušiť na dvakrát. A samozrejme, kým sušíte, nemôžete prať ďalšiu bielizeň. Vlhkosť je zo sušičky odvádzaná rovnako ako z práčky - teda odpadovou trubicou.

 

 
Výhody
+ úspora miesta
+ vyriešený odtok vody
 
 
Nevýhody
- menšia kapacita sušenia než prania
 
 
 
 

Parametre, na ktoré sa pri výbere zamerať

 

• Energetická trieda a ročné náklady

Aj keď sa vám môže zdať obstarávacia cena sušičky s najvyššou energetickou triedou A +++ vysoká a vedľa nej stojí lacnejšia sušička triedy B, odporúčame siahnuť po vyššej kvalite. Mohlo by sa vám totiž stať, že ušetríte na nesprávnom mieste. Rozdiel v spotrebe je značný a za niekoľko rokov sa môže citeľne sčítať. Kým drahší spotrebič môže mať spotrebu na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, lacnejšie sušičky s horšou energetickou triedou spotrebujú 3 a viac kWh.


 
 
 

• Účinnosť sušenia

Niekedy sa tento parameter nazýva tiež účinnosť kondenzácie. Označuje sa písmenom A až G, pričom A je najúčinnejšia- jednoducho označuje to, ako dobre sušička suší. Počíta aj s parametrom úniku vlhkosti zo sušičky, teda nakoľko sušička vytvára vlhkosť vo svojom okolí. Ani tu sa neoplatí ušetriť pár desiatok eur a mať potom niekoľko rokov v kúpeľni vlhko.
 
 

• Kapacita

Množstvo bielizne, ktoré sušička pojme, sa líši podľa výrobcu a typu. Pri výbere by ste mali vziať do úvahy počet členov domácnosti, nároky na pranie a tiež vaše plány do budúcnosti. Budete sa sťahovať do bytu s inou priestorovou dispozíciou? Narodia sa vám deti?

Najnižšia kapacita sušičky je 3 kg, pre jednočlennú alebo dvojčlennú domácnosť sa však najčastejšie odporúča kapacita 6-7 kg. Ak máte dve malé deti, budete potrebovať určite kapacitu 8 kg i viac.

 
 

• Hlučnosť

Hlučnosť je ďalším dôležitým parametrom, ktorý predurčuje komfort pri využívaní sušičky. Máloktorý prístroj je tak tichý, aby sme ho vôbec nepočuli, ale určite pre vás i pre susedov platí, že čím slabší zdroj hluku si zaobstaráte, tým lepšie. Zvlášť ak chcete sušiť v noci.

Hlučnosť sa delí do troch úrovní: komfortná, nekomfortná a nebezpečná.


Bežná úroveň hlučnosti u sušičiek je okolo 64 dB, pričom za veľmi komfortnú sa považuje do 40 dB. Naopak 90 dB a viac už značí až nepríjemnú hlučnosť.

 
 

• Hmotnosť

Hmotnosť sušičky sa odvíja podľa veľkosti, kapacity a technického typu. Sušičky bežnej šírky okolo 60 cm sa môžu vo váhe líšiť až o 10 kg. Ich váhové rozpätie sa pohybuje od 47 kg do 57 kg.

Užšie sušičky sú samozrejme ľahšie a môžu vážiť okolo 30 kg.

 
 

• Typ sušenia a odvod tekutiny

Na začiatku si potrebujete ujasniť, či si zaobstaráte kondenzačnú alebo ventilačnú sušičku. Líšia sa technológiou, akou je bielizeň zahrievaná, a tiež spôsobom odvodu vlhkosti zo sušičky.


Všetky kondenzačné sušičky majú nádobku na kondenzát, u niektorých je vo výbave aj pripojovací set, vďaka ktorému môžete odviesť kondenzát do odpadu, prípadne sa dá tento set pre väčšinu sušičiek dokúpiť.


Tip: Ak nevyužívate možnosť odvádzať kondenzát do odpadu, odporúčame pri nákupe skontrolovať objem kondenzačnej nádržky. Spravidla sa pohybuje okolo 4 litrov. Čím väčší objem, tým menej často sa musí voda vynášať. Dôležitá je aj prítomnosť kontrolky naplnenia nádoby, vďaka ktorej nemusíte stav neustále kontrolovať, a nehrozí jej preplnenie.

 
 

• Funkcie

U sušičiek sa môžete stretnúť s veľkým množstvom chytrých funkcií a možností, ktoré vám spríjemnia a uľahčia jej používanie.
 
 
 

• Ovládanie a displej

Novšie sušičky už majú dotykové ovládanie a LCD displej. Rovnako ako u dotykového telefónu alebo tabletu je veľmi intuitívne a ľahko vás prevedie všetkými funkciami prístroja. K tomuto typu ovládania sa viaže aj možnosť prepínania jazyka. Počet jazykov, ktoré môžete zvoliť, je veľmi individuálny a líši sa podľa výrobcu a typu.


Mnoho sušičiek ponúka možnosť výberu jazyka ovládania vrátane slovenčiny, niektoré sa však obmedzujú len na angličtinu, prípadne na hlavné svetové jazyky. Ak anglický jazyk neovládate, nemusíte sa ničoho obávať. Ovládanie je jednoduché, a navyše každý výrobca má povinnosť priložiť slovenský návod. Po niekoľkých cykloch si už budete rozumieť.

 
 
 
 

Príslušenstvo a doplnky k sušičkám

 
Okrem základného príslušenstva si môžete k sušičke zaobstarať rad praktických doplnkov, ktoré sušenie bielizne zefektívnia.

Medzikus umožňuje postaviť bezpečne sušičku na práčku bez ďalšieho montovania a významne tak ušetriť miesto v byte. Medzikusy sa vyrábajú v rade rozmerov podľa typu práčky a sušičky. Niektoré sú vybavené výsuvnou poličkou, ktorá uľahčuje manipuláciu s bielizňou.
 
Sušiaci kôš je praktickým doplnkom, ktorý chráni jemné veci pri sušení. Plyšové hračky, topánky, drahá spodná bielizeň alebo vlnené oblečenie. Tým, že sa kôš v sušičke neotáča, pôsobí ako ochranná klietka.
 
Loptičky do sušičky sú drobnosťou s veľkým efektom. Vyzerajú ako malé masážne loptičky s "bodliačikmi". Pri sušení od seba bielizeň oddeľujú. Vďaka tomu lepšie cirkuluje horúci vzduch a sušiaci cyklus je rýchlejší. Bielizeň je s nimi mäkšia a menej pokrčená.
 
 
 
 

Cena

 

Všeobecne platí, že peniaze vynaložené pri nakupovaní sa bohato vrátia v prevádzkových nákladoch. Druhou zásadou je dobre si zvážiť, ktoré funkcie naozaj potrebujete, a nenechať si predať "hračky" navyše, ktoré sú pre váš bežný život zbytočné.


 
 
 
 

3 zásady ako sa o sušičku správne starať

 
Aby vám nová sušička dlho a perfektne slúžila, je potrebné držať sa niekoľkých zásad. Nie sú zložité, ale ušetria vám starosti i peniaze.
 
 
1. Čistiť, čistiť, čistiť 

Dobre udržiavané filtre sú základom šetrného sušenia. Na konci každého programu zotrite zvyšok vlákien a prach z predného filtra otvoru dverí. Zabránite tým znečisteniu bielizne pri vyberaní z bubna. Filter textilných vlákien čistite tiež po každom cykle. Pomôže vám vlhká ruka, na ktorú sa prach a špina dobre lepí.

Odporúčame si tak vopred zistiť, kde má sušička filtre umiestnené. Ich uloženie vám môže zásadne uľahčiť údržbu.

 
 
2. Kondenzačnej nádobe je najlepšie v suchu
Ak si zaobstaráte sušičku bez odvodu vody, neostane vám nič iné než pravidelne vylievať kondenzačnú nádobku. Ideálne po každom cykle sušenia. Zabránite tak nežiaducemu zápachu, ktorý by sa z nádobky mohol za pár dní začať šíriť.
 
 
3. Riaďte sa zoznamom vecí, ktoré do sušičky nepatria

Poďakuje vám vaša sušička aj oblečenie. Najčastejšie výrobcovia na zozname zakázaných vecí uvádzajú:


- oblečenie s gumovými a horľavými súčasťami (vrátane napríklad uteráka so stopami laku na vlasy)

- topánky s lepenými podrážkami

- bielizeň označená kódom ITLC, ktorá sa môže čistiť špeciálnymi produktmi pre upratovanie v domácnosti

- príliš objemná bielizeň (spacie vaky, vankúše, veľké prikrývky)

- do sušičky nepatrí ani bielizeň vypraná v aviváži


Pred sušením nezabudnite zapnúť zipsy, gombíky, zaviazať šnúrky. Drobnú bielizeň radšej vždy vložte do špeciálnych pracích vakov.

 
 
 

Rada na záver

Pred kúpou sa informujte, akú šírku zásielkových služieb výrobca ponúka. Doručenie sušičky na adresu do niekoľkých dní býva zadarmo. Ďalšími možnosťami sú dodanie spotrebiča na poschodie, jeho donesenie až na miesto, kde ho budete používať, nainštalovanie a predvedenie výrobku. Nejde o drahé služby, pohybujú sa rádovo v eurách. Výrobcovia ponúkajú aj odvoz starého spotrebiča a jeho ekologickú likvidáciu, táto služba býva zadarmo.

 
Porovnať sušičky